Gospodarstwo rodzinne Galanciak położone jest w miejscowości Balków w gminie Piątek. Powierzchnia gospodarstwa to ok. 20 ha na które składają się łąki, sady, oraz grunty orne. Część gospodarstwa położona jest na obszarze Natura 2000. To łąki graniczące z rzeką Bzurą. Teren ten decyzją Komisji Europejskiej podlega ochronie ze względu na siedliska lęgowe ptaków m.in. orła bielika. Głównym profilem działalności jest uprawa warzyw, tunele foliowe zajmują powierzchnię 2 ha. Uprawy, prowadzone są w sposób umożliwiający minimalizowanie ilości wykorzystywanej wody i maksymalizowanie okresu wegetacyjnego. Prowadzone są specjalne zabiegi agrotechniczne wykonywane łopatą mechaniczną, które sprawiają, że ziemia jest bardziej przepuszczalna, dzięki czemu roślina łatwiej się ukorzenia. Dodatkowo w czasie wegetacji roślin wykorzystywana jest woda deszczowa będąca nośnikiem większej ilości wartości odżywczych.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom klientów gospodarstwo coraz nastawione jest wyłącznie na produkcję naturalną, uprawy ekologiczne i permakulturę. Stworzył sad, w którym panuje naturalny ekosystem. Z produktów ekologicznych ma w swojej ofercie śliwę mirabelkę, owoce czarnego bzu, marchew, cukinię, dynię i pomidory. Z kolei w ofercie konwencjonalnej gospodarstwa znajdują się kalafior, kapusta, a także papryka i fasola. Asortyment gospodarstwa to także przetwory tworzone według tradycyjnej domowej receptury tj. powidła, dżemy, kompoty, przeciery pomidorowe, surówki z kapusty i papryki, a także kiszonki.

 

"Nasze przetwory nie zawierają substancji chemicznych, a także mają bardzo bogate walory zdrowotno-odżywcze. Jesteśmy objęci certyfikatem ekologicznym wydawanym przez EKOGWARNCJE."

 

Gospodarstwo było w AGRoRozmowie od 5:18 – 5:50
https://katowice.tvp.pl/70021602/agrorozmowa-22052023

https://w.lodr-bratoszewice.pl/olimpiady-i-konkursy/strony/wyniki-konkursu-16

https://www.lodr-bratoszewice.pl/strony/gospodarstwo-warzywnicze-roland-galanciak


https://geoportal.lodzkie.pl/portal/apps/Cascade/index.html?appid=7d9c1997717d4159b2f4d571c6640b74

pod nr 1 znajduje się nasze gospodarstwo.